2025 első hoaxa: most akkor kik kaptak meghívót Trump beiktatására?
Képbehozó az amerikai elnök ünnepélyes beavatásáról.
Minden polgárnak tisztában kell lennie ezzel, ahol épp választásra kerül sor.
Ausztriában, Romániában, Németországban, Franciaországban, az Egyesült Királyságban gyengülnek és inognak a kormányok. Ausztriában világosan látszik, hogy miért: a régi pártok tűzfala az erősödő jobboldal ellen csak akkor tartható fenn, ha mindenki összeverődik azért, hogy távol tartsák a „populistákat” a hatalomtól. De már ez is alig-alig működik, hiszen annyi ellentét van a fősodrú pártok között, hogy nem tudnak értelmesen együtt kormányozni. Ezt érzik a választók is, és egyes újságírók is felismerték a helyzetet. „Jól nézze meg Németország, hogy mi történik Ausztriában: a salátakoalíció a konzervatívoktól a szocialistákon keresztül a liberálisokig, amely pusztán azért jött létre, hogy akadályozza a jobboldalt, nem működik, és a szavazók szívét sem nyeri meg” – írta Anna Schneider, a Die Welt főmunkatársa az X-en.
A tűzfal valójában egy ketrec, amelybe önként zárják be magukat a régi pártok, de nem bírják ki egymással. A jobboldal viszont, Olaszország és Magyarország kivételével, még nem elég erős ahhoz, hogy egyedül képes legyen stabil kormányzati többséget szerezni. Ebből fakad az európai politikai rendszerek labilitása.
Legjobban Ausztriában figyelhető meg a jelenség. A kereszténydemokraták, a szociáldemokraták és a liberálisok közötti tűzfaltárgyalások kudarcba fulladtak. Így megkezdődhettek az egyeztetések az Ausztriai Szabadságpárt (FPÖ) – amely megnyerte a választást, elsőre mégsem kapta meg a megbízást a kormányalakításra – és az Osztrák Néppárt (ÖVP) között. Ez a patrióta-kereszténydemokrata kombináció lesz az esélyes mindenütt Európában, amit a régi elitek eddig meghiúsítottak.
Az ÖVP-n, meglehet, már ez sem segít. A felmérések szerint az FPÖ jócskán megerősödött – a választáson szerzett 28,8 százalékról 39 százalékra – , az ÖVP tovább gyengült. Egyesek egy olyan mestertervet vélnek a háttérben, hogy a néppártiak szabotálták a koalíciós tárgyalásokat, abban bízva, hogy visszatér Sebastian Kurz korábbi kancellár, és győzelemre vezeti a pártot egy új választáson. Erről azonban szó sincs, egyszerűen nem jöttek ki egymással a régi pártok. Sarokba voltak szorítva, ám a sarokban egymást harapták.
Romániában hasonló a helyzet: a megerősödött jobboldal ellen nem sikerült széles „Európa-párti” koalíciót kovácsolni, s kaotikus tárgyalások után a liberális Mentsétek Meg Romániát Szövetség hoppon maradt.
Ez történt Németországban is: a hárompárti balliberális koalíció összeomlott, és egyáltalán nem biztos, hogy a kereszténydemokraták a szociáldemokratákkal többséget tudnak szerezni az előre hozott választáson. Bár a felmérésekben még úgy fest, hogy sikerülni fog, a dinamikájuk lefelé mutat. Előfordulhat, hogy a szűk többség mégis meglesz, de ahhoz a zöldek is kellenek, akkor pedig zsúfoltság lesz a tűzketrecben.
Az Egyesült Államoknak jobboldali elnöke lesz. Donald Trump konzervatív Európát akar, szövetségese, Elon Musk pedig faltörőnek veti be az általa tulajdonolt X-et a repedező tűzfal ellen: az támogatja az Alternatíva Németországért (AfD) és a Reform UK pártot Németországban, illetve az Egyesült Királyságban. A londoni baloldali kormány már elvesztette a társadalom bizalmát, de az ellenzéki Konzervatív Párt sem népszerű.
A liberális elitek egy része már a végső opciót vizionálja: hatástalanítani a demokráciát.
Romániában azzal az indoklással érvénytelenítette az alkotmánybíróság az elnökválasztást, hogy az eredmény „nem tükrözi a szavazók valódi akaratát”. Németországban 113 parlamenti képviselő kéri az AfD betiltását.
Sosem volt világosabb: a küzdelem a liberális elitek és a jobboldal között a szabadságról és a valódi demokráciáról szól. Minden polgárnak tisztában kell lennie ezzel, ahol épp választásra kerül sor.
Nyitókép forrása: MTI / Purger Tamás
Kapcsolódó vélemény
Megnéztük magunknak a német városok mintapéldáját, amely megszűnt németnek lenni. Varga Mátyás Zsolt írása.
Kapcsolódó vélemény
Olyan megszorításokkal indul az év az agyonsztárolt mintaállamokban, melyekről „lemaradó” kis hazánkban Bokros Lajos óta ember nem álmodott.